Dzieci i nastolatki z zespołem Downa dzielą się epizodami dyskryminacji

„To nie twoja wina, to my nie jesteśmy gotowi zabrać cię na wycieczkę..."
18 March 2023

Organizacja The National Coordination of Associations of People with Down Syndrome stworzyła kampanię społeczną, która zwraca uwagę na to, z jakimi sytuacjami każdego dnia muszą spotykać się osoby z zespołem Downa. 

Wideo zatytułowane „Ridiculous Excuses” stanowi część kampanii mającej na celu promowanie pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnością intelektualną w życiu społecznym. Reklama przedstawia tylko kilka z wielu absurdalnych wymówek, jakie są stosowane, aby zniechęcić osoby z zespołem Downa do udziału w różnych wydarzeniach, takich jak warsztaty czy wycieczki. Według twórców kampanii, te wymówki są formą dyskryminacji wobec osób z dodatkowym egzemplarzem chromosomu 21.

W wideo, widzimy sceny z codziennego życia, takie jak wyjazdy szkolne, spotkania biznesowe czy zapisy na warsztaty teatralne, które dla większości z nas nie stanowią problemu, ale okazują się niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Osoby z zespołem Downa są często informowane, że nie są w stanie uczestniczyć w takich wydarzeniach ze względu na brak wolnych miejsc lub innych przyczyn. Wszystkie te sytuacje, w których pojawiają się absurdalne wymówki, łączy wesoły dżingiel reklamowy i dynamiczna grafika, co nadaje przekazowi zabawnego charakteru.

Kampania „Ridiculous Excuses” ma na celu ujawnienie problemów, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi w codziennym życiu, a także zachęcenie społeczeństwa do aktywnego działania w celu zapewnienia im pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.

– Dzięki tej globalnej kampanii dotykamy kwestii, która dotyczy każdego z nas: nazwania i uwidocznienia zjawiska, którego doświadczają osoby z zespołem Downa oraz ich rodzice, bracia, siostry i opiekunowie. Może nam się wydawać, że to są tylko drobne wydarzenia, ale w rzeczywistości są to akty dyskryminacji – mówi o kampanii Antonella Falugiani, prezes CoorDown ODV.