Kilka sposobów, by wesprzeć przyjaciółkę w pierwszych tygodniach macierzyństwa

Poznaj kilka pomysłów, jak pomóc świeżo upieczonej mamie w potrzebie!
09 May 2023

Każda mama potrzebuje czasu dla siebie, ale niestety jest to często niemożliwe do osiągnięcia bez wsparcia innych osób. Jeśli jesteś mamą, zapewne o tym wiesz…

Jednak jeśli szukasz porad, jak wesprzeć swoją przyjaciółkę, siostrę lub inną bliską osobę w tych pierwszych tygodniach życia w nowej rzeczywistości, to przygotowaliśmy kilka propozycji, jak możesz pomóc świeżo upieczonej mamie lub każdej innej mamie w potrzebie.

POSIŁKI JUŻ W DRODZE!

Przeciętna polska kobieta jest jedyną osobą, która przygotowuje posiłki w domu. Gotowanie wymaga planowania zakupów i nie raz wielkiej kreatywności w kuchni! Dlatego po prostu zrób jedzenie do słoików, aby odciążyć mamę w kuchni, zamów jedzenie w restauracji, albo chociaż zrób śniadanie!

ODWIEDŹ JĄ

Czasami najlepszą pomocą dla mamy jest po prostu odwiedziny i spędzenie z nią czasu. Możesz zaoferować pomoc w opiece nad dziećmi, aby mama mogła zrobić coś dla siebie, lub po prostu spędzić czas razem, rozmawiając i relaksując się.

ZATRUDNIJ KOGOŚ DO OGARNIĘCIA DOMU

Sprzątanie zajmuje czas i energię, której matka nie ma zbyt wiele, zwłaszcza jeśli ma małe dziecko. Nieocenioną pomocą będzie ktoś, kto posprząta dom podczas gdy mama regeneruje siły po porodzie, czy zajmuje się dzieckiem!

PRZEJMIJ BOBASA

Zawsze warto zaoferować mamie czas wolny od zajmowania się dziećmi. Można zająć się nimi przez kilka godzin lub nawet cały dzień, aby matka mogła zrobić coś dla siebie lub po prostu odpocząć.

ZORGANIZUJ SPOTKANIE ZE ZNAJOMYMI

To dobry sposób na odprężenie i oderwanie się od codziennych obowiązków. Warto zaoferować mamie organizację spotkania ze znajomymi lub po prostu czas na spędzenie czasu z przyjaciółmi.

ZORGANIZUJ ZAJĘCIA DLA STARSZYCH DZIECI

Jeden z największych wyzwań dla matek z małymi dziećmi to znalezienie czasu dla siebie, aby móc zrelaksować się lub zająć swoimi zainteresowaniami. Dlatego warto zaproponować mamie zajęcia dla dzieci, takie jak wizyty w parku zabaw, wycieczki do muzeum lub kina. Dzięki temu mama będzie mogła odpocząć lub zająć się swoimi sprawami, a dzieci będą miały fajnie spędzony czas.

PODARUJ CHWILE RELAKSU

Mama z małymi dziećmi ma niewiele czasu dla siebie, a jednym z najlepszych prezentów dla niej będzie chwila relaksu. Możesz zaproponować jej np. masaż, manicure lub pedicure, lub nawet weekendowy pobyt w spa. Takie prezenty pozwolą mamie zregenerować siły i odpocząć od codziennych obowiązków.

ZRÓBCIE COŚ RAZEM

Wiele matek z małymi dziećmi czuje się izolowanych i samotnych, dlatego warto zaproponować coś, co można zrobić razem. Może to być spacer, czy nawet wspólne gotowanie. Dzięki temu mama poczuje się mniej samotna i oderwie się od swojej nowej codzienności!

PODARUJ PAMIĄTKOWĄ KSIĄŻKĘ

W dzisiejszych czasach, kiedy większość zdjęć trafia na komputer, telefon lub chmurę, rzadko drukujemy pamiątkowe fotografie. Zaskocz mamę i podaruj jej pięknie oprawioną książkę z najpiękniejszymi zdjęciami z jej życia rodzinnego. Taka pamiątka na pewno będzie wspaniałym prezentem i przypomni jej o pięknych chwilach z dziećmi.

ZAPROŚ NA WEEKEND SPA

Jeśli chcesz zrobić mamie prezent, który na pewno ją zrelaksuje i odpręży, zaproponuj jej weekendowy wyjazd do SPA. Mogą to być dwa dni spędzone na masażach, zabiegach pielęgnacyjnych, relaksie w saunie i jacuzzi. Taka odskocznia na pewno poprawi nastrój i samopoczucie.

PO PROSTU ZAWSZE BĄDŹ GDY CIĘ POTRZEBUJE

To tylko kilka pomysłów na odciążenie lub sprawienie przyjemności nowej mamie.

Pamiętaj, że podczas narodzin dziecka rodzi się też matka, która często jest pod wpływem różnych emocji, zmaga się z nowymi problemami, wyzwaniami, uczy się nowej codzienności.

Bądź, słuchaj i jeśli chcesz – towarzysz jej w tej nowej drodze!