Pierwsza w historii lalka Barbie z zespołem Downa

Barbie odgrywa ważną rolę we wczesnych doświadczeniach dzieci.
04 May 2023

Firma Mattel wprowadziła na rynek pierwszą w historii lalkę Barbie z zespołem Downa. Lalka, będąca częścią linii Barbie Fashionistas, została stworzona w celu jeszcze lepszego odzwierciedlenia różnorodności świata i inspiracji najmłodszych do opowiadania niezliczonych historii przez zabawę.

W trakcie projektowania lalki, marka Barbie ściśle współpracowała z National Down Syndrome Society – organizacją działającą na rzecz osób z zespołem Downa w USA, aby mieć pewność, że dokładnie przedstawia osobę z tym zaburzeniem. Wiedza i doświadczenie organizacji wpłynęły na proces projektowania lalki, zaczynając od jej sylwetki, przez ubrania i akcesoria, aż po opakowanie.

Barbie z zespołem Downa wprowadza do linii nowy typ sylwetki i wygląd twarzy, które lepiej odzwierciedlają fizjonomię kobiet z zespołem Downa. Lalka jest niższa, ma zmienione proporcje ciała, w tym dłuższy tułów, bardziej okrągłą twarz, mniejsze uszy, płaski grzbiet nosa i oczy w kształcie migdałów. Na dłoniach lalki widoczna jest pojedyncza linia, cecha często kojarzona z osobami z zespołem Downa.

Ubrania i akcesoria Barbie z zespołem Downa również mają specjalne znaczenie. Lalka ubrana jest w sukienkę z bufiastymi rękawami we wzór motyli z żółtymi i niebieskimi akcentami, które uznawane są za symbole świadomości na temat zespołu Downa. Różowy naszyjnik z trzema skierowanymi ku górze szewronami przedstawia trisomię 21 chromosomu, która powoduje zespół Downa. Trzy szewrony lub strzałki są symbolem jednoczącym tę społeczność oraz reprezentują “nielicznych szczęśliwców”, którzy mają w swoim życiu osobę z zespołem Downa.

Barbie odgrywa ważną rolę we wczesnych doświadczeniach dzieci. Jako najbardziej różnorodna linia lalek na rynku, pomaga im odkrywać świat, a my dokładamy wszelkich starań, aby poprzez zabawę przeciwdziałać stygmatyzacji społecznej. Naszym celem jest umożliwienie wszystkim dzieciom zobaczenia siebie w Barbie, a jednocześnie zachęcenie ich do zabawy lalkami, które nie są do nich podobne, ale reprezentują zróżnicowane społeczeństwo. Bawiąc się lalkami, dzieci mogą lepiej rozumieć stany i uczucia innych oraz rozwijać empatię, co pomaga w budowaniu świata pełnego akceptacji. Z dumą przedstawiamy lalkę Barbie z zespołem Downa, która dołączyła właśnie do linii Barbie Fashionistas, mającej przedstawiać otaczający nas świat i jest kolejnym krokiem w naszym zobowiązaniu, aby integrować przez zabawę – mówi Lisa McKnight, executive vice president and global head of Barbie & Dolls, Mattel.

Czyż to nie wspaniałe, że powstają takie projekty?!